Mercedes Benz Eski Model Bir Otobüs
Açıklama: Otobüs, çok sayıda kişinin taşınmasında kullanılan büyük motorlu araç.

İlk otobüsler 1662 yılında Pariste ortaya çıkmıştır. Atla çekilen bu araçlara sıradan insanların binmesi yasaklanmış bu hak sadece zenginlere verilmişti. Bu araçların yaygınlaşması 1820’li yıllarda yine Paris’te olmuştur. Latince herkes için anlamına gelen omnibüs adıyla işletmeye konulan atlı otobüslerin bir müddet sonra ismindeki omni kısmı çıkarılıp ismi kısaltılmıştır.

1829 yılında atlı otobüsler Londra’da işlemeye başlamıştır. Üç atla çekilen bu otobüslerin 22 kişilik oturacak yerleri vardı. Ancak at pislikleriyle şehri kirleten atlı otobüsler tramvayların ve benzin motorlarının geliştirilmesiyle önemini yitirdi.

1895 yılında Almanya’da sekiz yolcu taşıyabilen benzin motorlu otobüsler ortaya çıktı. 1904 yılında Londra’da benzinle çalışan ilk çift katlı otobüs kullanıldı ve 8 yıl içinde tümüyle atlı otobüslerin yerini aldı, Londra çevresinde bir süre buharlı otobüsler işletildiysede 1918 yılına kadar benzin motorlu otobüslere yerlerini bırakarak tamamen yok oldular.

Türkiye’de ilk otobüsle şehiriçi yolcu taşımacılığı 1927 yılında İstanbul’da başlamıştır.[ [1928]] yılında Boğaziçi Otobüsleri Şirketi kurulmuş ve Taksim-Sarıyer-Yenimahalle arasında çalışmaya başlamıştır.İstanbul belediyesi 1931 yılında dört adet Renault-Scémia marka otobüs getirtmiştir. 1942 yılında İETT kurulmuştur. 1943 yılında İsveç Vabis , Alman Mercedes-Benz , Büssingler , İngiliz Leyland marka otobüsler getirilmiştir. 1961 yılında Troleybüs’ler hizmete girmiş. 1970’lerin sonuna doğru Macaristan yapımı Ikarus marka otobüsler yollarımıza çıkmıştır. Yerli yapımı otobüsler ise Ankara’da 1978 yılında İstanbul’da 1979 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Otobüs Tipleri:
1. Okul otobüsü
2. Belediye otobüsü
3. Yolcu otobüsü
4. Çift katlı otobüs
5. Minibüs
6. Midibüs
7. Körüklü otobüs
8. Metrobüs
9. Troleybüs
10. Omnibüs

wikipedia.org
Anahtar Kelimeler: Otobüs, Eski, Nostaljik, Güzel, ResimResmin Adı : Mercedes Benz Eski Model Bir Otobüs
Mercedes Benz Eski Model Bir Otobüs

Paylaş

   


 

Anasayfa / Otobüs Resimleri / Eski Nostaljik Otobüs Resimleri / Mercedes Benz Eski Model Bir Otobüs En Güzel Resimler | Yeni Resimler  
Design by 7dana.com  


resim güzel resimler Gizlilik