Klavye Resimleri
Açıklama: Klavye (İngilizce: Keyboard) bilgisayarın en önemli giriş öğesidir. Üzerinde harfler, rakamlar, işaretler ve bazı işlevleri bulunan tuşlar vardır. Türkçeye özel iki tür tuş düzenlemesi vardır: F klavye ve Q klavye.

Klavyede her tuşa iki kod atanmıştır. Tuşa basınca oluştur kodu tetiklenir. Tuş bırakıldığı zamanda bitir kodu tetiklenir. Karakter atamaları kod sayfalarında saklıdır. Bunlar her tuş koduna belirli bir karakter karşılığı düşürürler. KEYB komutu basit anlamda klavyeden gönderilen her kod için uygun bir karakter atamakta kullanılan bir tabloyu yükler.

Q Klavye ve F Klavye (Türkçe Daktilo Klavyesi) olmak üzere iki şekilde sınıflandırılabilir.

* Q Türkçe klavye 179
* F Türkçe klavye 440

Klavye üzerinde numaralar, Kilitler (Caps Lock: Bir kez basıldığında sürekli büyük harf yazar. İkinci kez basıldığında sürekli küçük harf yazar, Num Lock: Klavyenin sağında bulunan Nümerik alanın aktif veya pasif olmasını sağlar, Scroll Lock), Özel Tuşlar (Alt, Shift, Control, Alt Gr).

Sisteme komut verme, veri girme bakımından klavye sistemin en önemli giriş cihazıdır. 101/102 tuşlu klasik ve 104 tuşlu win klavyesi standarttır. Fişleri DIN veya USB bağlantılı olan klavye kablosunun öbür ucu klavye kasası içinde yahut bir fiş şeklinde olabilir. Kablolu veya kablosuz-kumandalı klavye setleri bulunmaktadır. Standart düzen QWERTY'dir.

Klavyeyi 5 bölümde inceleyebiliriz:

1. Harf, rakam, işaretler bölümü,
2. Sayı bölümü,en üstte Numlock, /, *, -, + ve Enter, onun yanında Del,
3. Bunların arasında imleç bölümü, onun üzerinde Insert, Home, Pageup, Pagedown, End, Delete,
4. Harf bölümü üzerinde dörtlü gruplar halinde işlev tuşları bölümü, F1-den F12'ye kadar ve onun yanında Print, Scrolllock, Pausebreak tuşları,
5. Yeni klavyelerde en üstte tarama butonları, eposta, media, calculator tuşları bölümü.

Harf bölümünde solda Tab, Capslock, sol Shift, sol Ctrl ve sağda Backspace, Enter, sağ Shift, sağ Ctrl, onun yanında windowsun iki tuşu ve solda Boşluk tuşu bulunmaktadır. Sol üstte tek başına Esc tuşu vardır.

Klavyenin yapısı basittir: Tuşlar, taşıyıcı gövde, içinde bir devre, şablon, lastik veya köpükler, kablo. Şeffaf veya ağaçtan yapılma klavyeler bulunabilir.

Tuşların yerleri standarttır. Bir tuşun ömrü en az 20 milyon tıktır. İşletim sistemi klakvyeyi boot esnasında otomatik tanır ve açılışta Numlock ışığı otomatik olarak yanar.

Klavye sistemle seri iletişim kurar, 11 bitlik paketlerle. Kendi işlemcisinin RAM ve arabirimi bulunur. Anakarttaki klavye denetleyicisi verileri IRQ1'den gönderir.

Bir tuşun basılı tutulması haline Typematic denir. Windows'ta Klavye programı Denetim masası içindedir. Buradan imleç hızında Tekrargecikmesi ve Tekrarhızı ayarları yapılabilir. Yani uzun-kısa ve hızlı-yavaş ayarları. Özellikler başlığı altında klakvyenin cinsi, üreticisi, konumu, çalışma durumu, sürücü bilgileri öğrenilebilir.
Anahtar Kelimeler: Bilgisayar, Klavye, Mouse, ResimleriÖnceki Resim Resmin Adı : Klavye Resimleri
Klavye Resimleri

Paylaş
Sonraki Resim

Önceki Resim:
Mouse - Fare Resimleri  
 Sonraki Resim:
Klavye Ve Mouse


 

Anasayfa / Bilgisayar Resimleri / Klavye - Mouse Resimleri / Klavye Resimleri En Güzel Resimler | Yeni Resimler  
Design by 7dana.com  


resim güzel resimler Gizlilik