Giresun Resimleri
Açıklama: Giresun ili Türkiye'nin kuzey doğusunda,Karadeniz kıyısında yer alan 90,000 nüfuslu (2003) bir şehirdir.Giresun ilinin merkezidir.Trabzon'un 175 km batısında yer alır.

Giresun ve çevresi zengin tarım alanlarına sahiptir.Özellikle kiraz,fındık ve ceviz;ayrıca hayvan derisi ve kereste yaygındır.Giresun 1960'larda inşa edilen limanı ile birlikte önemli bir liman şehri olmuştur.Antik çağdaki ismi Kerasunta veya Kerasus idi.Pek çok dilde benzer şekillerde telaffuz edilen kiraz kelimesi Giresun ile aynı kökten gelmektedir.Kiraz Roma döneminde Avrupa'ya ilk defa Giresun'dan ihraç edilmiştir.Orta çağda Kerasunt olarakta anılan şehir Trabzon Rum Devleti'nin ikinci büyük şehriydi.

Tarihi

Şehrin eski bölümleri Bizans kalesinin haraberleri ile süslenmiş yarımadada yer alır ve küçük doğal limana da ev sahipliği yapar.Bu yarımadanın 2km. açığında Doğu Karadeniz'in üzerinde yaşanabilen tek adası olan Giresun Adası bulunmaktadır.Giresun eski Yunan'da Choerades ya da Pharnacia ve Romalılar da Kerasous veya Cerasus olarak bilinen tarihi İ.Ö. 2.yy.'a kadar uzanan bir şehirdir.Yunan kolonici Sinope tarafından bulunmuştur.Giresun efsanelere de konu olmuştur.Bu efsanelerden biri de Giresun Adası ile ilgilidir.Efsaneye göre Amazon Kadınları bu adada yaşamış ve burada savaş tanrısı Ares adına bir tapınak inşa etmişlerdir.Günümüzde her mayıs ayında baharın gelişini kutlamak amacıyla Giresun halkı kayıklarla bu adaya gelir.Aslında bir Müslüman geleneği olarak uygulanan bu etkinliğin tarihi 4000 yıl önceye kadar uzanır.

Giresun şehri İ.Ö 66' dan 1204 senesine kadar Bizans egemenliği altında olmuştur. 1204 senesinde Aleksi Komnenin Haçlılardan kaçıp Trabzonda Rum İmparatorluğunu kurunca Giresun bu imparatorluğun egemenliği altına girmiştir. Osmanlılar Trabzon Rum İmparatorluğunu yıkınca da, Giresun Doğu Karadenizdeki diğer şehirler gibi Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir.

Kurtuluş savaşının önemli simgelerinden Topal Osman Ağa 1883 senesinde Giresun'da doğmuştur. 1923 yılında Ankara'da ölmüş, mezarı ise Giresun deki kalededir. Trabzonlu Ali Şükrü Bey'in ölümüyle suçlanan Topal Osman Ağa Atatürk tarafından öldürtülmüştür. Bügün ise hala Ali Şükrü Bey'in kesin olarak kim tarafından öldürüldüğü bilinmemektedir.

Coğrafya

Giresun, 37° 50' ve 39° 12' doğu boylamları ile 40° 07' ve 41° 08' kuzey enlemleri üzerinde Karadeniz Bölgesi'nde doğusunda Trabzon ve Gümaşhane, güneydoğusunda Erzincan, güney ve güneybatıda Sivas, batısında Ordu illeri ile kuzeyde ise Karadeniz ile çevrilidir. Genelde engebeli olan Giresun ilinin merkezi Aksu ve Baltama vadileri olarak adlandırılan düzlükler arasında denize doğru uzanan bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Ortalama yükseklik 10 metredir.

Karadeniz'in tek adası olan Giresun Adası kıyıdan bir mil açıkta yer almaktadır. 40.000 metrekare alana sahiptir. Adada özellikle Akdeniz defnesi ve Yalancı Akasya başta olmak üzere 71 tür doğal otsu ve odunsu bitki türü bulunmuktadır. Sonradan 10 adet ağaç türü daha ilave edilmiştir. Karadenizde Karabatak ve martıların doğal olarak ürediği Ada aynı zamanda göçmen kuşların uğrak ve dinlenme yeridir. Hakkında bir çok efsaneler anlatılan, Amozanların ve bir çok kavmin yaşadığı Ada'da mitolojik çağlara ait birçok kalıntıların bulunmaktadır. İkinci derece sit alanıdır. Yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Ada günübirlik olarak ziyaret edilerek piknik yapılmaktadır. Ayrıca halk arasında Mayıs 7 si şenlikleri olarak bilinen 20 Mayıs Uluslararası Aksu Festivalinde Ada etrafıda küçük ve orta boy teknelerle özel turlar düzenlenmektedir.

wikipedia.org
Anahtar Kelimeler: Karadeniz, Bölgesi, Giresun, İli, ResimleriÖnceki Resim Resmin Adı : Giresun Resimleri
Giresun Resimleri

Paylaş

Önceki Resim:
Fındık Dalları Ve Muhteşem Görüntü  
 


 

Anasayfa / Türkiye Resimleri / Karadeniz Bölgesi Resimleri / Giresun Resimleri / Giresun Resimleri En Güzel Resimler | Yeni Resimler  
Design by 7dana.com  


resim güzel resimler Gizlilik