G3
Açıklama: HK G3 Alman Heckler&Koch firması tarafından 1959'da yapımına başlanan piyade tüfeği.

7.62x51 mm'lik NATO mermisi kullanmaktadır. Mavzer (Mauser) tüfeğini yapan mühendisler tarafından geliştirilmiştir. Bir çok değişik versiyonu dünyadaki nerdeyse bütün NATO orduları tarafından kullanılmaktadır.

1997 yılına kadar Alman ordusunun standart piyade tüfeği olarak kullanılan G3, günümüzde bazı silahlı kuvvetler tarafından halen kullanılmaktadır. Şarjörsüz ağırlığı 4.250 gr olan G3 piyade tüfeği günümüz tüfeklerinin ortalama özelliklerine sahiptir; yarı otomatik ve seri ateşleme yapar, süngü desteği vardır ve değiştirilebilen şarjör sistemine sahiptir.

G3, askerler arasında genellikle ağır, hantal ve sık tutukluk yapan tüfek olarak bilinir. Güvenilir, isabet oranı yüksek tüfeklerin temel sorunu bakımının zorluğudur. Görünümünün aksine hassas bir tüfek olan G3 tüfeğini dezavantajlı kılan diğer özellik de mekanizması ve kurma kolunun kötü tasarlanmış olmasıdır. Seri atış yapılabilen tüfekte, destek ve kabzanın namlu yatağından çok uzak konumlandırılması nedeniyle oluşan geri tepme çok fazla olduğu için, silahı tam otomatik kullanmak isabet oranını çok düşürmektedir.

Bunlara mukabil, G-3 piyade tüfeği, 4 yiv ve 4 set sahip olması, namlusunun muadili silahlardan uzun olası nedeniyle, çok muazzam bir tahrip gücüne sahiptir. Kullanıldığı hedefte yarattığı tahribat olağan üstüdür.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 7.62mm yerine 5,56mm lik ve yiv-set özellikleri olmayan H&K G-41 piyade tüfeği ile G-3leri değiştirmektedir.

G3 Piyade Tüfeğinin Teknik Özellikleri

7.62 mm çapında 102 cm boyunda ve 4250 gr ağırlığındadır. Gez ayarı 100-400 m (1-4) arasıdır ve muharebe sırasında 200 yani (2) olarak kullanılır. Merminin namludan ilk çıktığı andaki Hızı 800m/sn'dir.

6 ayrı mermi atabilmektedir:

1. Eğitim fişeği
2. Zırh delici fişek
3. Manevra fişeği
4. İzli fişek
5. Normak fişek
6. Tüfek bombası fişeği


G3 Piyade Tüfeğinin Parçaları :

1. El kundağı
2. El kabzası
3. Ateşleme mekanizması
4. Nişangah mekanizması ( gez - arpacık)

HK G3'ün Türk Askeri Açısından Önemi

G3'ün tersine Sovyet yapımı Ak-47 (Kalaşnikof) hafif ve bakımı kolay bir silahtır. Bu yüzden AK-47'ler bir dönem astsubaylar ve subaylar tarafından da kullanıldıysa da bu durum PKK ile çatışmalarda karmaşıklığa yol açmıştır. Çünkü ateşin PKK'lılar tarafından mı yoksa askerler tarafından mı açıldığı anlaşılamıyordu. Sonraları doğuda görev yapan TSK personelinden alınan bu silahlar, daha çok terörün olmadığı bölgelerdeki jandarmalara verildi.

wikipedia.org
Anahtar Kelimeler: Askeri, Silah, Piyade, Tüfeği, G3, Resimleri

IPTC Info
Caption: OLYMPUS DIGITAL CAMERAÖnceki Resim Resmin Adı : G3
G3

Paylaş

Önceki Resim:
MG - 3  
 


 

Anasayfa / Silah Resimleri / Tüfekler - Tüfek Resimleri / G-3 Resimleri / G3 En Güzel Resimler | Yeni Resimler  
Design by 7dana.com  


resim güzel resimler Gizlilik