Erzurum Resimleri
Açıklama: Erzurum Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük şehirlerinden biridir. 1990 sayımına göre nüfusu 848.201, üzölçümü: 25.066 km², il tarfik numarası ise 25' dir.

Erzurum ilinin isminin tarihi: Bilinen ilk adı Doğu Roma (Bizans) İmparatoru II. Theodosios'a (408–450) atfedilen Theodosiopolis'ti. Erzurum' un şuanki yerinde kurulmuştu.
Urfalı Mateos' a göre bu şehir Garin mıntıkasında Fırat'ın kaynağına yakın bir yerde bulunuyordu. Belazurî. Bölgeye hâkim olan Ermenyakos'un ölümü üzerine yerine geçen Kali adlı karısı tarafından kurulduğu için Araplarda Kalikala (Kali'nin ihsanı) adını vermişlerdir.

Belazuri Kalîkala'yı dördüncü Ermeniyye şehirleri arasında sayar ve Ermeniyye şehirlerinden biri olarak kabul eder. X. asır İslam coğrafyacıları Kalikala şehri hakkında bize malumat vererek, doğuda ev eşyasının en önemlisi sayılan Kali(halı)nın burada yapıldığım ve adını bu şehirden almış olduğunu kaydetmektedirler. Hudud Alalam'ın yazarı bu şehrin müstahkem bir kalesi bulunduğunu ve her taraftan gelen gazilerin burayı nöbet tutarak koruduklarım Ve şehirde tüccarların çok olduğunu bildirmektedir. Bugünkü Erzurum adı ise; Erzen'in Selçuklular tarafından fethedilmesi üzerine ahalisinin Theodosiopolis'e göç etmeleriyle birlikte bu şehre Erzen ve Türk hâkimiyetinin ilk safhalarında bu adın sonuna, Meyyafarikin (Silvan) ile Siirt arasındaki Erzen'den ayırmak ve Anadolu'ya ait olduğunu belirtmek üzere Rum kelimesi ilave edilerek, Erzen al-Rum denilmesinden kaynaklanmıştır. Selçuklular tarafından Erzurum'da basılmış paraların üzerinde şehrin adı Arzan al-Rum şeklinde yazılmıştır.
Anahtar Kelimeler: Türkiye, Resimleri, Erzurum, Resimleri, Fotoğrafları, En, Güzel, Resimler, Tarihi, Turistik, Yerleri, Doğal, Güzellikleri, Şehrin, Genel, GörüntüsüÖnceki Resim Resmin Adı : Erzurum Resimleri
Erzurum Resimleri

Paylaş

Önceki Resim:
Caferiye Camii  
 


 

Anasayfa / Türkiye Resimleri / Doğu Anadolu Bölgesi Resimleri / Erzurum Resimleri / Erzurum Resimleri En Güzel Resimler | Yeni Resimler  
Design by 7dana.com  


resim güzel resimler Gizlilik