Köstebekler Toprakları kazarak ve eşeleyerek yaşamaya uyum sağlarlar
Açıklama: Köstebek resimleri köstebek fotoğrafları

Bu familya üç ana altfamilyaya ayrılır:

* Desmaninae
* Talpinae (köstebekler)
* Uropsilinae

Erkek köstebekler erkek domuz, dişi köstebekler dişi domuz olarak da adlandırılır.Ayrıca bir grup köstebek için işçiler denilir.

Zararları

Köstebekler bazı ülkelerde tarımsal açıdan zararlı bir hayvan olarak kabul edilirken, [Almanya] gibi ülkelerde koruma altına alınmış bir türdür. Köstebekler, yeni ekilmiş olan tarım arazilerinin toprak altyapısını, kazdıkları tüneller nedeniyle, bozmaktadır ve dolayısıyla da tarım ürünlerinin veriminde önemli düşüşler gözlenir. Ayrıca gelincik ve tarla faresi gibi diğer türler köstebeklerin açmış olduğu tünelleri kullanarak bitkilerin köklerine ulaşıp zarar vermektedir.

Köstebeklerin zararlı bir canlı türü olarak kabul edilmesindeki diğer bir etken ise insanlar tarafından kullanılan çimenliklerde açmış oldukları çukurlar ve bunlarla birlikte oluşan köstebek tepeciklerinin estetik açıdan önemli problemlere neden olmasıdır.

Köstebekler, kurulan çeşitli tuzaklar ve zehirli maddelerle kontrol altına alınmaktadır. köstebekler Hindistanda oldukça kirli, kötü kokulu ve pis hayvanlar olarak kabul edilmektedir.Hindistanda köstebekler için kullanılan छछुन्दर / tʃʰətʃʰund̪ər / kelimesi çok pis ve korkak insan anlamına da gelmektedir.

Özellikleri

Toprakları kazarak ve eşeleyerek yaşamaya uyum sağlamışlardır. Ağız ve burunları hortum gibi uzamıştır. Gövdeleri silindir biçiminde, gözler körelmiş ya da körelerek deri altında kalmıştır. Kulak kepçeleri yoktur. Ön ayakları kazmaya uyum sağlamış ve kürek biçiminde genişlemiştir. Parmak sayıları önde ve arkada 5'tir. Tırnakları ön ayaklarda kazmaya uyum sağlamıştır. Postları kısa ve sık kıllarla kaplıdır. Diş yapıları sivrifarelere göre daha ilkeldir. Genellikle hepsi toprak altında yaşarlar. Yüzeye çıkardıkları toprak yığınları ile tanınırlar. Yuvaları çok karmaşık biçimdedir.
Anahtar Kelimeler: köstebek, resimleri, köstebek, fotoğrafları



Resmin Adı : Köstebekler Toprakları kazarak ve eşeleyerek yaşamaya uyum sağlarlar
Köstebekler Toprakları kazarak ve eşeleyerek yaşamaya uyum sağlarlar

Paylaş

   


 

Anasayfa / Hayvan Resimleri / Köstebek Resimleri / Köstebekler Toprakları kazarak ve eşeleyerek yaşamaya uyum sağlarlar En Güzel Resimler | Yeni Resimler  
Design by 7dana.com  


resim güzel resimler Gizlilik