Ayasofya
Açıklama: İstanbul İli, Türkiye'nin en kalabalık ilidir. Adını verdiği İstanbul Boğazı'nın iki yakasına kurulmuştur. Artık il sınırları ile şehir sınırlarının karıştığı bölgede, Dünya tarihi boyunca dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul yer alır.

İstanbul'da bulunan, Avrupa ve Asya kıtalarının sınırını belirleyen Boğaziçi, Karadeniz ile Marmara Denizi'nin arasındaki sınırı da belirler. Bunun yanı sıra Boğaziçi çevresi yanı sıra yedi tepenin etrafındaki alanı simgeler. Avrupa yakasında Taksim, Eyüp, Sarıyer, Emirgan, Bebek, Kabataş, Beşiktaş, Asya kıtasında Beykoz, Üsküdar, Kadıköy, Moda, Bostancı ve Adalar gibi ünlü turistik yerleri içinde bulundurur.

İstanbul, bir başkent olmasa da Türkiye'de hemen hemen tüm endüstrilerin, ticaretin, kültürün, ithalat ve ihracatın merkezidir.

İstanbul'un ismi: Bizanslılardan kalma metinlerde de görüldüğü gibi şehre Yunanca her zaman "Constantinopolis" ya da "Yeni Roma" (Nova Roma/Νέα Ρώμη) değil "Βασιλεύουσα Πόλις" (hükmeden/kraliyetini sürdüren şehir) ya da sadece "Πόλις/Polis" denmiştir. "İstanbul" adı gene Yunancadaki "εις τήν Πόλι(ν)" (/is tin boli/) yani "Şehir'e ve Şehir'de" kullanımının Türkçeleştirilmesiyle oluşmuştur. Aynı şekilde başka örneklerden İzmit (ya da Osmanlı kaynaklarındaki haliyle "İznikmit") Nicomedia'dan, İznik de Nicaea'dan evrilmiştir.

Atatürk Uluslararası Havaalanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı, İstanbul'daki iki uluslararası havaalanıdır.
wikipedia.org
Anahtar Kelimeler: Ayasofya, Camii, İstanbul, Resimler, Güzel, ResimÖnceki Resim Resmin Adı : Ayasofya
Ayasofya

Paylaş

Önceki Resim:
Bir Başka Açıdan Boğaziçi Köprüsü  
 


 

Anasayfa / Türkiye Resimleri / Marmara Bölgesi Resimleri / İstanbul Resimleri / Ayasofya En Güzel Resimler | Yeni Resimler  
Design by 7dana.com  


resim güzel resimler Gizlilik